FİZİKSEL AKTİVİTENİN TEŞVİKİ PROJESİ KAPSAMINDA MURATPAŞA BELEDİYESİ BİSİKLET DENETİMİ

      FİZİKSEL AKTİVİTENİN TEŞVİKİ PROJESİ KAPSAMINDA MURATPAŞA BELEDİYESİ BİSİKLET DENETİMİ   Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorunu olmanın yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturur.

        Fiziksel hareketsizlik, dünyada ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 6’sı). Hareketsizlik yüzünden her yıl 3,2 milyon insan hayatını kaybetmektedir. 

       Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların (kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları vb.) görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı hazırlanmıştır. 

           Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında fiziksel aktivite alışkanlıklarını desteklemek amacıyla Muratpaşa Belediyesi’ne bisiklet  desteğinde bulunmuştur. 11.09.2017 tarihinde Müdürlüğümüz tarafından Muratpaşa Belediyesi’ne yapılan ziyarette bisikletlerin kullanım koşulları incelenmiştir. BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLAR VE PROGRAMLAR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Okunma sayısı : 195
Son Eklenen DuyurularAntalya Halk Sağlığı Müdürlüğü - 2017